Bathonea Antik Kenti Arkeoloji Kazılarının Sponsoru Mercedes-Benz Türk Oldu

İstanbul’da Küçükçekmece gölü kenarında yer alan Bathonea Antik Kenti’nde gerçekleşen töreni ile önemli arkeolojik keşiflerin gerçekleştirildiği Bathonea Antik Kenti kazılarının sponsorluğunu Mercedes-Benz Türk üstlendi.

2009’dan bu yana arkeoloji kazılarına devam edilen Bathonea Antik Kenti kazıları iki yıldır Mercedes-Benz Türk sponsorluğunda devam edecek.

Bathonea Antik Kenti’nde ilk defa düzenlenen imza töreninde, Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kazılar Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Nihal Metin, İstanbul İl Kültür Müdür Yardımcısı Bülent Avnamak, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk ve Bathonea Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Şengül Aydıngün kazı çalışmalarının detaylarını kamuoyuyla paylaştılar.

Türkiye ağır ticari araç endüstrisinin öncüsü olarak faaliyet gösteren Mercedes-Benz Türk, tarihi bugüne ulaştırmak ve geleceğe taşımak misyonuyla desteklerini sürdürmeye devam ediyor. Bu hedef doğrultusunda Mercedes-Benz Türk, T.C. Cumhurbaşkanlığı kararıyla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kocaeli Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Bathonea Antik Kenti kazı çalışmalarının bu yılki sponsorluğunu da üstlendi. İstanbul’un tarihi ve arkeolojik mirasının ortaya çıkarılması ve korunmasında önemli bir rol üstlenen Bathonea Antik Kenti’nde, Mercedes-Benz Türk’ün ev sahipliğinde gerçekleşen imza törenine, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğunu temsilen Muavin Konsolos Tomasz Krakowiak ve Kültürden Sorumlu Muavin Konsolos Dorota Andrzejak ile Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Ay ve çeşitli üniversitelerin rektör, rektör yardımcıları ve dekanları ile akademisyenler katıldı. İmza töreninde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Nihal Metin, Bathonea Kazı Başkanı Prof. Dr. Şengül Aydıngün, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk ve Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün konuşma yaptı.

Süer Sülün: “Kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılmasına destek oluyoruz”

Bathonea Antik Kenti’nin kazı çalışmalarının destekçisi oldukları için duydukları gururun altını çizen Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, şu açıklamalarda bulundu: “Eşsiz konumuyla birçok medeniyete ev sahipliği yapan şehrimiz, yer üstünde gördüklerimizin ötesinde yer altında da keşfedilmeyi bekleyen zengin bir mirasa sahip. Biz de Mercedes-Benz Türk olarak bu kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılmasına destek olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. İmalat süreçlerimizin yanında, sosyal faydalarımızla da ülkemize hizmet etmeye devam ediyoruz. Mercedes-Benz Türk olarak sosyal fayda çatımızı eğitimin, eşitliğin, kültür sanatın ve sporun #daimayanında olmak üzere belirledik. Bu hedef doğrultusunda da tarihi bugüne ulaştırmak ve geleceğe taşımak misyonuyla desteklerimizi sürdürüyoruz. Bunu da en iyi bildiğimiz şekilde yük ve yolcu taşımacılığından yola çıkarak gerçekleştiriyoruz. Daha önce Truva Antik Kenti’nde olduğu gibi bugün Bathonea’da da aynı özveri ve adanmışlıkla desteklerimizi sürdürüyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu çalışmalar hem İstanbul’un tarih öncesi kronolojisindeki büyük boşlukların doldurulmasına katkı sunacak hem de ülkemize değer katacak.”

Dr. Şengül Aydıngün: “Bathonea kazıları, ülkemizdeki en büyük bilim heyetlerinden birine sahip”

Bathonea Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Şengül Aydıngün ise konuşmasında şu açıklamalarda bulundu: “Kazılarımız Avcılar’ın Firuzköy yarımadası olarak adlandırılan yarımada üzerinde üç noktada gerçekleşiyor: Yarımadanın en ucundaki Büyük Liman, orta noktadaki Küçük Liman ve en kuzeyde bulunan ve bu yıl ki kazı çalışmalarımızı yürüttüğümüz ‘Sur içi’ olarak adlandırılan bölge. Burada çalışmalarımızı 120 bilim insanıyla gerçekleştiriyoruz. Bathonea kazılarının ülkemizdeki en büyük bilim heyetlerinden birine sahip uluslararası güçlü bilim insanlarından oluşan bir ekibe ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Bunun yanında arkeolojik kazılarda kas gücünün büyük önem arz ettiğini ve bu çalışmalarda, kazma sallayan, toprak atan, el arabası taşıyan her bir işçimizin de katkısının çok kıymetli olduğunun da altını çizmek ister ve kendilerine teşekkürlerimizi sunarız. Ayrıca burada birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğumuz Mercedes-Benz Türk’e de bir kez daha teşekkürlerimizi sunar, bu güzel beraberliğimizin uzun yıllar devam etmesini dileriz.”

Haberin kaynağına ulaşmak için tıklayınız.

Önerilen makaleler