Bathonea’da kazılar yeniden başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kocaeli Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen, İstanbul’un tarihi ve arkeolojik mirasının ortaya çıkarılması ve korunmasında önemli bir rolü bulunduğu belirtilen Bathonea Antik Kenti kazı alanında sponsorluk anlaşmasına imza atıldı.

Törene Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Ay ve çeşitli üniversitelerin rektör, rektör yardımcıları ve dekanları ile akademisyenler, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Nihal Metin, Bathonea Kazı Başkanı Prof. Dr. Şengül Aydıngün, Avcılar Kaymakamı Kemal İnan, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli de katıldı.

“DÜNYANIN DİKKATİNİ ÇEKTİ” Bathonea Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Şengül Aydıngün törende yaptığı konuşmada “Bathonea dünyanın dikkatini çekti. 2008’de Amerikan Arkeoloji Enstitüsü’nden yetkililer geldi. Onlara bazı kalıntıları gösterdik. Onları ertesi yıl dünyanın en iyi keşifleri listesine koydular. Aslında Bathonea antik kent değil bir liman kenti. Geçmişte İstanbul kurulduğunda Bizantion kenti vardı. Ardından da Konstantinapolis kuruldu. Bugünkü gibi Avcılar nasıl  bir ilçeyse, böyle bir liman yerleşmesiydi. Kente büyük hizmetler eden bir liman yerleşmesiydi” dedi.

BATHONEA ANTİK KENTİ KAZILARI HAKKINDA Bathonea Antik Kenti kazıları sırasında  iki adet antik liman ve göl içinde kalmış bir antik deniz fenerinin izleri tespit edildi. Bu keşifle birlikte Patara’dan sonra ülkemizde ikinci antik deniz feneri tespit edilmiş oldu. 2009 yılındaki araştırma sonuçları üzerine Amerikan Arkeoloji Enstitüsü Dergisi, İngiliz Independent Gazetesi ile Heritage Key adlı yayın organları  kazı alanını “Dünyanın En Önemli Arkeolojik Keşiflerinin İlk On Listesi” ne aldı.

Kazılarda liman yapılarının yanı sıra İmparator Büyük Konstantin (M.S.330) tarafından yaptırıldığı tespit edilen dev bir açık sarnıç kale kalıntısı ve tabanları mozaik kaplı büyük bir saray kompleksi, yer altı su kanalları ile antik yollar ortaya çıkarıldı. Kazı alanındaki çalışmaların bu yılki bölümü eylül ayında tamamlanacak. (DHA)

Haberin kaynağına ulaşmak için tıklayınız.

Önerilen makaleler